Torpido gözünde tarihi eser kaçakçılığı

Denizli 24 Mart 2018 13:01
Videoyu Aç Torpido gözünde tarihi eser kaçakçılığı
A
a

Denizli'de polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda bir aracın torpido gözünde tarihi değeri olan 26 adet sikke ve 18 adet değişik türlerde eser bulundu.

Denizli'de polis ekipleri tarafından durdurulan bir aracın torpido gözünden tarihi eser çıktı. Tarihi değeri olan 26 adet sikke ve 18 adet değişik türlerde polis tarafından ele geçirildi.

Denizli'de polis tarafından durdurulan bir aracın torpido gözünden tarihi değere sahip 26 adet sikke ve 18 adet değişik türlerde obje yakalandı. Yaşanan olayla ilgili olarak 1 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Tarihi Eser Kaçakçılığına Polis Engeli

Şehirde polisin kontrolleri sırasında durumdan şüphelenen bir araç ekipleri tarafından takibe alındı. Gerekli olan tüm güvenlik önlemlerinin alınmasından sonra araç kısa sürede durduruldu. Yapılan ilk kontrollerde aracın torpido gözünde bir poşet içerisinde tarihi eser derecesinde değeri bulunan 26 adet sikke ve 18 adet değişik türde obje polis tarafından ele geçirildi. Müze Müdürlüğü tarafından tespitler sonucunda ele geçirilen nesneler içerisinde kültür varlığı altın, bronz, fildişi, cam cinsinde olan sikke ve kolye parçaları, yüzük, küpe türünden objeler olduğu belirlendi. Objeler arasında tarihi eserlerin Roma, Helenistik, Bizans dönemlerine ait olduğu ifade edildi.

Sikkelerin ve eserlerin hemen üzerlerinde yivli muhtelifler, sikkelerin üzerinde haç, imparator portresi ve ayakta figürlerin olduğu tespit edildi. Ele geçirilen 44 adet tarihi eserin raporları neticesinde bunların müzede bulunması gereken eserler olduğu ifade edildi. Polis tarafından gerçekleştirilen operasyonların ardından 1 kişi gözaltına alınırken şahıs hakkında adli işlem başlatıldığı belirlendi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.