Tavas'taki festivale ünlü akını

Denizli 16 Temmuz 2018 18:04
Videoyu Aç Tavas'taki festivale ünlü akını
A
a

Tavas Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 2. Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali, 20-21 ve 22 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festivale Kolpa ve Derya Uluğ da renk verecek.

Tavas Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 2. Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali'nde birbirinden ünlü şarkıcılar sahne alacak. Festivaldeki ünlüler arasında Kolpa ve Derya Uluğ yer alıyor.

Tavas Belediyesi tarafından 20-21 ve 22 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan . Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali, Tavas'ta düzenlenecek. Bağlar Mesireliğinde yapılacak olan festivale gençlerin sevilen sesi Kolpa müzik grubu ve şarkılarıyla büyük bir beğeni toplayan Derya Uluğ yer alacak. Zeybekler günü için Denizli, Uşak, Aydın, Burdur, Manisa, Balıkesir, Muğla, Kütahya, İzmir, Afyon gibi illerden çok sayıda zeybek ekibi Tavas'ın konuğu olacak.

Tavas Festivali

15 Mayıs 1919'da İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilince Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin halka yönelik yaptığı fetvası çok büyük bir öneme sahiptir. Bu çağrının hemen ertesi günü Tavas'ta halk toplanmış ve vatan savunmasının yapılması gerekliliğini haykırarak kalabalık bir yürüyüş tertip edilmiştir. Tavas Belediyesi de meclis kararı ile 16 Mayıs Günü'nü "Zeybekler Günü" ilan ederek, bu anlamlı günün hafızalardan silinmemesi ve Tavaslılar'ın tarihe düştüğü bu zeybekçe duruşun gelecek nesillere aktarılması için bu günlerin festival coşkusu ile kutlanması kararlaştırıldı.

Tavas Festivali

Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol açıklamasında, "Dosta ve düşmana korku salan zeybek kültürünü herkese her kesime tanıtmak ve yaşatmak adına böyle bir festival düzenliyoruz. Festivalimiz çevre illerden konukların da katılımıyla bölgesel bir niteliğe kavuşarak ilerleyen nesillere de örmek teşkil edecek." dedi.
Kaynak : Haber Merkezi (Editör - Tuğçe GÜREL)
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.