Sarayköy Belediyesi'nden kanserle savaş projesi

Yaşam 29 Mart 2018 13:04
Videoyu Aç Sarayköy Belediyesi'nden kanserle savaş projesi
A
a

Sarayköy Belediyesi ve Sarayköy İlçe Sağlık Müdürlüğü iş birliği bünyesinde başlatılan proje kapsamında ilçede bulunan bin 848 kadın Denizli KETEM’e götürülerek erken teşhisten geçirildi.

Sarayköy Belediye kansere resmen savaş açtı. Kanserde en önemli anlardan biri olan erken teşhis konusunda farkındalık yaratmak adına için Sarayköy Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan proje ile ilçede bulunan bin 848 kadın KETEM'e götürüldü.

Kanser, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri olmaya devam ediyor. Tehlikeli bir hastalık olarak bilinen kanserde en önemli adımlardan biri olarak gösterilen erken teşhis konusunda vatandaşlar uyarılıyor. Toplum bilinci ile kanser farkındalığının yeniden yaratılması adına meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanseri gibi erken taramalar sayesinde bu önemli bir ölçüde azaltılıyor.

Sarayköy Belediyesi ve Sarayköy İlçe Sağlık Müdürlüğü ile birlikte başlatılan proje kapsamında ilçede bulunan bin 848 kadın Denizli KETEM’e götürüldü. Yaşları 30 ila 65 arasında değişen 573 kadın rahim ağzı kanser taramasından geçirildi. 34 kadında virüse rastlanırken 4 kadına ise rahim ağzı kanser teşhisi konuldu. Daha önce gerçekleştirilen kolon kanseri taramasında ise 2014 senesinde bir kişi de kolon kanserine rastlanmıştı.

Erken Teşhisin Önemi

Projede emeği geçen Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş açıklamasında, "Kanser bizim hayatımızda gördüğümüz en kötü hastalıklardan sadece birisidir. Yapılacak olan erken teşhisle birlikte bunu yenmek oldukça kolay olabiliyor. Böyle vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz. Erken teşhis konusunda farkındalık yaratmak adına böyle bir proje başlattık. Belediyemiz tarafından ulaşımları sağlayarak kadınlarımızı KETEM'e götürüyoruz. Böyle bir projede bulunduğumuz için oldukça mutluyum. Projelerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz." dedi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk de, "Ülkemizde en fazla kanser riski bulunan kişiler erkeklerimiz. Erkeklerde akciğer ve prostat kanseri sıklıkla görülürken kadınlarda ise en büyük risk meme kanserinde. Sağlıklı yaşam konusunda erken teşhisin önemi oldukça büyük. Ülkemizde özellikle meme ve rahim ağzı kanserleri sıklıkla görülüyor. Erken tarama programları konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek bizim görevimiz. Destek konusunda Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Necati Özbaş’a teşekkürlerimi sunuyorum." ifadelerine yer verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.