RTÜK'ten gıda reklamlarına sınırlama

Genel 28 Mart 2018 12:30
Videoyu Aç RTÜK'ten gıda reklamlarına sınırlama
A
a

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan liste doğrultusunda çocuk programları içerisinde reklamlarına izin verilmeyecek gıdalar belirlendi.

Televizyonlarda yeni bir dönem başlıyor. RTÜK tarafından hazırlanan "Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete tarafından resmen yayımlandı. RTÜK kendi internet sitesi üzerinden yönetmelik değişikliklerine ilişkin bilgileri de paylaştı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan liste doğrultusunda yapılan yeni düzenleme ile çocuk programları içerisinde reklamlarına izin verilmeyecek gıdalar "Kırmızı", kriterler yerine getirildiği takdirde reklamı yapılabilecek gıdalar "Turuncu" ve bununla beraber reklamı yayınlanabilecek gıdalar ise "Yeşil" kategori adı altında tanımlandı.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un "Yayın Hizmetlerinde Ticari İletişim" başlıklı 9. maddesinin yedinci fıkrası içerisinde yer alan "Genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve maddeler içeren yiyecek ve içeceklerin ticari iletişimine, çocuk programlarıyla birlikte veya bu programların içinde yer verilemez." hükmü de buna göre uygulanmış olacak.

RTÜK'ten Reklamlara Sınırlama

Çocuk programları içerisinde bu tarz reklamlar konusunda daha önceden de yaptırım uygulayan RTÜK, Sağlık Bakanlığı ile yaptığı iş birliği çerçevesinde yeni bir takım önlemler daha almış oldu.

Kırmızı kategorisi içerisinde "çikolata ve şeker, gofret, enerji barları, tatlı soslar ve tatlılar, kekler, tatlı bisküviler, meyveli paylar, çikolata kaplı bisküviler, kek karışımları, cipsler, gevrek çerezler, meyve suları, enerji içecekleri, alkolsüz şekerli ya da tatlandırıcılı tüm içecekler ve yenilebilir buzlar"; Turuncu kategorisi içerisinde "kraker gibi tuzlu, baharatlı atıştırmalıklar, sütlü içecekler, kahvaltılık gevrekler, yoğurt, ekşi süt, kefir ve krema gibi besinler, peynir, pizza gibi tüketime hazır ve kolay hazırlanan gıdalar ve kompozit yemekler, tereyağ, diğer katı ve sıvı yağlar, ekmek ve ekmek ürünleri, taze ya da kurutulmuş makarna, pirinç ve tahıllar, işlem görmüş et, tavuk ve balık gibi ürünler ile işlem görmüş meyve ve sebzeler, soslar, dip soslar ve salata sosları" ve Yeşil kategorisi içerisinde ise "Yumurtalar, meyve ve sebzeler, kurubaklagiller, nişastalı sebzeler, kökler ve yumrular, şeker, tatlandırıcı ve aroma içermeyen sade sütler ve yoğurtlar" yer aldı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.