Nihat Zeybekci'den vatandaşlara "Sakin Olun" çağrısı

Ekonomi 24 Mart 2018 15:52
Videoyu Aç Nihat Zeybekci'den vatandaşlara "Sakin Olun" çağrısı
A
a

Denizli'de "Yer altı Kaynakları Türkiye'nin Serveti" adlı toplantıya katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci gazetecilere yaptığı açıklamada Çiftlik Bank konusunda sert tedbirler alınacağını söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli'de katıldığı "Yer altı Kaynakları Türkiye'nin Serveti" adlı toplantının ardından gündeme dair açıklamalarda bulundu. Nihat Zeybekci ayrıca Çiftlik Bank olayına da değinmeden geçemedi.

Dövizde son günlerde yaşanan kur artışının geçici olduğunu vurgulayan Nihat Zeybekci, Denizli'de düzenlenen "Yer altı Kaynakları Türkiye'nin Serveti" adlı toplantının hemen ardından gazetecilerle bir araya gelerek gündeme dair Çiftlik Bank olayı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Nihat Zeybekci, "Yaklaşık 4 dönemdir ülkemizde bu alanda hizmetlerimize devam ediyoruz. Ülkemizde gerek kamu gerekse özel sektörde kısa vadeli döviz bazında sorun yaşanmamıştır. Merkez Bankası rezervlerimiz ile birlikte özel sektör kuruluşlarımızın yurt içi ve yurt dışındaki kendi imkan ve kaynakları bulunmaktadır."

Nihat Zeybekci'den Çiftlik Bank Açıklaması

"Bir bakanımız önceki günlerde yaptığı açıklamasında cari açığımızın 7 milyar dolar olduğunu söyledi. Bu aslında açıklanan rakamdan daha düşüktür. İthalat konusunda bazı tedbirleri ele aldık. Gümrüklerde fatura fiyatlarını daha da yukarı çekerek vergi uygulaması koyduk. Bu yılda da artış bekliyoruz. Cari açık ile ilgili olarak ülkemizin bir sorunu bulunmamaktadır." dedi.

Nihat Zeybekci

Çiftlik Bank konusuna da değinen Nihat Zeybekci, "Vatandaşlarımızın yaklaşımları doğrultusunda bazı düzenlemeler yapacağız. Artık bundan sonra kimse bu kadar kolay bir şekilde vatandaşlarımızı kandıramayacak. Bu konuda çalışmalarımız var. Maliye, Hazine, Gümrük ve Ticaret, Ekonomi Bakanlıkları ile birlikte ortak bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bunları artık kontrol altına almamız gerekiyor. Torba Kanun'da bazı değişiklikler yapabiliriz. Yüksek maliyeti bulunan sert tedbirler almamız gerekiyor. Kanuni düzenlemeleri gereken en kısa zamanda yürürlüğe koyacağız." ifadelerine yer verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.