Türkiye Ekonomisinde Son Durum

12 Mayıs 2018 09:26
A
a
Türkiye ekonomisinin son yıllardaki büyüme hızındaki yavaşlama endişe verici olurken bu sorunu çözme noktasındaki çabalar ise takdire şayan. 2008 krizinden güçlü bir çıkış yapabilen ülkemizde 2011 yılında ciddi bir durağanlık baş gösterdi. Büyüme ivmesini kaybeden ülkenin bu durumunu birçok faktör etkiledi. Başta dünya ekonomisinin denge sorunu, sonrasında siyasi sorunlar ve jeopolitik riskler gibi etkenler ekonomiyi sarstı diyebiliriz. 2016 yılından bu yana bazı özel kesimlerin güveninin gerilediği, genel bir harcama isteksizliğinin arttığı, yatırım harcamalarının da azaldığı bir ekonomi seyretti.

Günümüzde de bu tablonun tam olarak değişeceğine kesin gözüyle bakmak zor.

2016 yılında ivme kazanan ekonomi düşüşü özellikle ikinci çeyrekte ivme kaybederek üçüncü çeyrekte de tamamen geriledi. Büyümeye bir bütün olarak baktığımızda negatife dönüştüğünü söyleyebiliriz. Hatta dördüncü çeyrekte de düşük bir hızla ilerleme olacağını tahmin etmek zor değil. Farklı ülkelerdeki iç sorunlar güven kaybı ve risk artışına neden olduğu için ülkemizde ekonominin daha dağınık ve etkinlik kaybının biraz yüksek olabileceği belirtilebilir. Türk ekonomisinin yöneticileri bu olumuz durumun farkında ve bu nedenle de bu yıla özel büyük ölçekli teşvik paketi açıkladı. Ancak bu girişimde büyük bir yankı uyandırıp ekonomiyi toparlayacak gibi görünmüyor. Ekonominin yönlendirilmesindeki zafiyet kaynak kullanımlarını da belirli ölçüde olumsuz etkiledi. Son dönem inşaat sektöründeki hareketlenmeler umut verici olsa dahi uzun süreli olup olmayacağı konusunda şüphelerin olduğu kesin.

2017 ve 2018 yılında dış ekonominin olumsuzlukları Türkiye ekonomisini direkt olarak etkiledi. Barındırdıkları temel belirsizlikler nedeni ile dış ortakları ile işbirliği yapma noktasında sıkıntı yaşanması olası görünüyor. Karşılıklı alışveriş yapılan bazı ülkelerle farklı nedenlere bağlı olarak yolların ayrılması da başka bir husus. Bu noktada farklı ürünlere yönlenmek ve başka ülkelerle protokoller yapmak anlamlı olabilir. Türkiye ekonomisi son yıllarda riskli grupların arasında yer alıyor. Yaşanacak yeni olaylar da bu durumu değiştirmeyeceğe benziyor. Ulusal paranın değer kaybedeceği yönündeki görüşler faiz oranın da yüksek düzeyde seyredeceği anlamına geliyor. Türkiye ekonomisinin daha güçlü olabilmesi için yeni çağa uygun ve farklı bakış açıları ile ele alınması gerekiyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.