Sanat ve Edebiyat Üzerine

12 Mayıs 2018 19:16
A
a
Yaşamış ve yaşamaya devam insanoğlu kendini, yaşadıklarını bir şekilde ifade etme ihtiyacı hissetmektedir ki bunu çeşitli şekillerde yapmaktadır. Bazıları işitsel olarak müzik ile yaparken bazıları görsel olarak resimle yapmaktadır. Türk Dil Kurumu Sanatı, güzellik, duygu, tasarı gibi odluları ifade ederken kullanılan yol ve bu yolların ortaya çıkardığı üreticilik olarak tanımlamaktadır. Bu yol ve yöntemleri kullanarak duygularını ortaya çıkarana sanatçı, sanatın sonucunda ortaya çıkan ve insanlarda güzellik duygusunu, estetik algısını oluşturan eserlere de sanat eseri denmektedir. Sanatçı yaşadığı toplumdan aldıklarını kendi dünyası ile bütünleştirerek sanat eserlerini oluşturur. Her ne kadar yaşadığı toplum sanatçıyı etkilese de sanatçı her zaman alışılmış insanlardan biraz farklıdır.

Edebiyat kelimesi Tazminat Döneminde ilk olarak kullanılmış bir terim olup bu dönemden önce edep yani şiir terimi kullanılmakta idi. Öyle ki şiirler uğraşan kişilere edip denirmiş. Osmanlı Edebiyatı’nın büyük çoğunluğu şiirlerden oluştuğu için o dönemlerde şairler şuarası bile vardı. Tazminat Döneminde şiirin yanına gazete, roman gibi  türler de eklenince edebiyat sadece şiir olmaktan çıkmış o dönemde Litterature sözcüğü ilham alınarak Edebiyat terimin oluşturulduğu ifade edilmiştir. O zamanlarda Avrupa’dan alınan yeni terimlere “-at” ekleri ünlenince terimin oluşması daha da kolaylaşmıştır.  Türk Dil Kurumu’na göre Edebiyat, olay, isim, düşünce ve duyguların dilimiz aracılığı ile yazılı veya sözlü olarak biçimlendirilmesi sanatı olarak tanımlamaktadır.

Edebiyat için, duyguların yazı veya sözlü olarak biçimlendirilmesi sanatıdır tanımı kullanılınca Edebiyat sanat mıdır değil midir şeklinde bazı ikilemler doğmaktadır. Batı Dünyası Edebiyatı Hegel ile bir sanat dalı saymıştır. Ayrıca sanatın sınırları ve amaçları ile Edebiyatın sınırları ve amaçları tartışıldığında her ikisinin de aynı sorulara yanıt aradığı fark edilmiştir. Sanatta da Edebiyatta da her ikisinde de insanların ruhlarına hitap etmek ve duygularını ortaya çıkarmak amacı vardır. Bir müzisyen eserinin beğenilmesini istemektedir. Aynı şekilde şair de şiirinin beğenilmesini ister çünkü her ikisi de duygulara hitap etmektedir. Edebiyatın tamamen bir zihni sanat olduğunu vurgulayan Alman Filozof Hegel, edebiyatı sanat değil güzel sanatlar içine alarak zikretmiştir.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.