FETÖ'de İflas, Kayyum'da Yüzde 40 Büyüme

Ekonomi 22 Mart 2018 20:38
Videoyu Aç FETÖ'de İflas, Kayyum'da Yüzde 40 Büyüme
A
a

FETÖ'de İflaS, Kayyum'da Yüzde 40 Büyüme

9 Aralık 2016 tarihinde TMSF'ye devredilen ve daha sonrasında kayyum atanarak iflas ertelemesi istenen Acıpayam ilçesindeki Aynes Gıda, profesyonel idareciler idaresinde 2017 senesinde yüzde 40 oranında artışla cirosunu 775 milyon lira civarlarında yaklaştırdı.

15 Temmuz tarihinde sonra başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında 9 Aralık 2016 tarihinde TMSF'ye devredilen ancak bu karardan hemen önce iflas erteleme isteyen Aynes Gıda'ya ait olan geçen senenin cirosu önceki yıllara göre yüzde 40 oranında artış göstererek 775 milyon liraya kadar yaklaştı.

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde faaliyet gösteren, süt, peynir, yoğurt, ayran ve yem sektöründe tanıdık firmalardan birisi olan Ayned Gıda, 2016 senesinin Aralık ayında Acıpayam Asliye Hukuk Mahkemesi'ne iflas erteleme talebi doğrultusunda başvurusunu gerçekleştirmişti.

Acıpayam'da yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında Aynes Gıda'nın yöneticileri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Mahkeme ise bu soruşturmanın hemen ardından 9 Aralık 2016 tarihinde Aynes Gıda'nın TMSF'ye devrildiğini açıkladı. Aynes Gıda'nın kayyum atanmasının hemen ardından eski şirket yöneticilerinin de aralarında olduğu 21 sanık için "FETÖ terör örgütüne üye olmak, şirket aracılığı ile yurt dışına para aktarmak" suçundan 15 yıl hapis cezası istendi ve yargılamanın devam ettiği kaydedildi.

Aynes Gıda Kayyum'da Kara Geçti

TMSF'ye devredilen Aynes Gıda için ilk olarak eski yöneticilerin kalan borçlarının ödenmesi doğrultusunda bir plan gerçekleştirildi. Yaklaşık 2 senedir profesyonel idarecilerin kontrolünde olan Aynes Gıda, geçen seneki rakamlar baz alındığında hem istihdamda hem de cirosu ile ihracatta ülke ekonomisine katkıda bulundu.

Aynes Gıda Üst Yöneticisi İsmet Kabak yaptığı açıklamada, "Her açıdan çok iyi yerlere geldiğimizi söyleyebilirim. 2017 ciromuz önceki seneye oranla yüzde 40 oranında bir artış sağladı. Şirketi ilk devraldığımızda çalışan sayımız 900 iken şu anda 1027. Tüketici olarak da taleplerimizi arttırdığımızı söyleyebiliriz. Daha öncesinde 5 ülkeye ihracat yaparken şu anda bu sayıyı 12'ye çıkardık." dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.