Emekliye Kurban Bayramı öncesinde maaş ve ikramiye şoku!

Ekonomi 20 Ağustos 2018 13:40
Videoyu Aç Emekliye Kurban Bayramı öncesinde maaş ve ikramiye şoku!
A
a

Milyonlarca emekli Kurban Bayramı öncesinde ikramiye ve maaş şoku yaşadı. Bankalara akın eden emekliler eli boş geri döndü.

Milyonlarca emekliye Kurban Bayramı öncesinde ikramiye ve maaş şoku geldi. Kurban Bayramı öncesinde maaşlarını çekmek için bugün (Pazartesi) bankalara giden milyonlarca emekli eli boş dönmek zorunda kaldı.
 
Geçmiş yıllarda emekli aylıklarıyla memur maaşları genellikle bayramlardan önce ödenirken bu bayram emeklilerin önemli bir kısmı bankalardan eli boş döndü. Sosyal Güvenlik Kurumu, 15 Ağustos'ta yaptığı açıklamada emekli aylıkları ödemelerinin öne alınacağını duyurmuştu. SGK açıklamasında, “Emeklilerimiz ve hak sahiplerinin bayram tatiline rastlayan günlerdeki gelir ve aylık ödemeleri öne alınacaktır. Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos 2018 Cumartesi gününden itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos 2018 Pazartesi tarihinde bankalardan ödenecektir” denilmişti.
 
Erken ödemeyi müjdeleyen SGK'nın aynı açıklamada açık bir şekilde 26 Ağustos, 27 Ağustos ve 28 Ağustos'ta aylık alan emeklilere bayram öncesinde maaş ödenmeyeceğini bildirmeyince kafası karışan milyonlarca emekli, bütün emekli aylıklarının bayramdan önce ödeneceğini düşünüp arife günü bankalara akın etti. Ancak bankalar, aylıklarını her ayın 26'sında alan SSK emeklileriyle, yine aylıklarını her ayın 26, 27 ve 28'inci günlerinde alan Bağ-Kur emeklilerine SGK tarafından maaşların yatırılmadığı bildirildi.
 
Eski SSK'lı olarak bilinen işçi emeklileri, tahsis numaralarına göre her ayın 17 ile 26'ıncı günleri arasındaki 10 ayrı günde aylıklarını bankalardan çekiyor. Ödeme günü 17 ve 18'ine denk gelen emekliler aylıklarını zaten 17'sinde aldılar. Ödeme günü 19 ve 20'sine denk gelen emeklilerin aylıkları arife günü ödendi. Ödeme günü 21, 22, 23 ve 24'üncü güne ve dolayısıyla bayrama denk gelenlerle 25 Ağustos Cumartesi günü ödenecek olanlar erken ödemeden yararlandırıldı, aylıkları 20 Ağustos arife günü ödendi. Ancak tahsis numarası sıfırla biten ve ödeme günü ayın 26'ncı gününe denk gelen emekliler ise erken ödemeden yararlandırılmadığı için bayrama aylıksız girdiler. Bu emekliler aylıklarını ancak 27 Ağustos pazartesi günü, yani bayramdan sonra alabilecekler.
 
HANGİ EMEKLİ AYLIĞINI NE ZAMAN ALIYOR?

SSK EMEKLİLERİ

 
– Tahsis numarasının son rakamı 9 olanlara her ayın 17'sinde,
– Tahsis numarasının son rakamı 7 olanlara her ayın 18'inde,
– Tahsis numarasının son rakamı 5 olanlara her ayın 19’unda,
– Tahsis numarasının son rakamı 3 olanlara her ayın 20'sinde,
– Tahsis numarasının son rakamı 1 olanlara her ayın 21'inde,
– Tahsis numarasının son rakamı 8 olanlara her ayın 22'sinde,
– Tahsis numarasının son rakamı 6 olanlara her ayın 23’ünde,
– Tahsis numarasının son rakamı 4 olanlara her ayın 24'ünde,
– Tahsis numarasının son rakamı 2 olanları her ayın 25'inde,
– Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlara her ayın 26'sında aylıkları ödeniyor.
 
Not: Ayın 26'sında aylık alan emeklilere bayram öncesi ödeme yapılmadı, bu emekliler maaşlarını ancak 27 Ağustos Pazartesi günü alabilecekler.
 
BAĞ-KUR EMEKLİLERİ
 
– Tahsis numarasının son rakamı 9, 7 ve 5 olanlara her ayın 25'inde
– Tahsis numarasının son rakamı 3,1 olanlara her ayın 26'sında
– Tahsis numarasının son rakamı 8, 6 ve 4 olanlara her ayın 27'sinde
– Tahsis numarasının son rakamı 2 ve 0 olanlara her ayın 28'inde emekli aylıkları ödeniyor.
 
NOT: Bağ-Kur emeklilerinden sadece 25'inde aylık alanlara bayram öncesi ödeme yapıldı. Geri kalan emekliler ise bayrama aylıksız girdiler.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.