Denizli'nin eğreti ünlü gelinleri

Denizli 21 Şubat 2018 13:05
Videoyu Aç Denizli'nin eğreti ünlü gelinleri
A
a

Denizli'nin eğreti ünlü gelinleri

YAZAN: Ferah IŞIK

Denizlili yazar Şükran Kozalı, Osmanlı döneminde Denizli’de gizli bir şekilde sürdürüldüğü iddia edilen ‘Eğreti Gelin’ geleneğini kitaplaştırmış ve ardından da büyük tartışmalar yaşanmıştı.

2005 yılında Atıf Yılmaz'ın yönettiği, başrolde Nurgül Yeşilçay'ın oynadığı ‘Eğreti Gelin' filmi çok konuşulmuştu. Nurgül Yeşilçay'ın cüretkar sahneleri filmin önüne geçmiş, sinema tarihimizin kilometre taşlarından biri olmuştu. 13 Nisan’da da Yeşim Salkım'ın başrolünde oynayacağı ‘Eğreti Gelin Ladik' vizyona girecek. ‘Eğreti Gelin Ladik’in çekimleri 3 yıl sürdü.  ‘Eğreti Gelin Ladik’te Yeşim Salkım’ın cesur sahneleri çok konuşulacak.

Peki, filmin Denizli ile ne ilgisi var? Yazar Şükran Kozalı’nın kitabından uyarlanan Eğreti Gelin geleneği, Denizli’de 1930’lu yıllara kadar sürdürülmüş. İlk film çekildiğinde, böyle bir geleneğin Denizli’de yaşanmadığı iddia edilmiş, yazar Şükran Kozalı ise, "Karşı çıkanlar daha çok köy kökenliler. Şehir-köy çatışmasına yol açacak bu konudan kaçınılması gerekir. Denizli'de yaşayan, 90'lı yaşlarını yaşayan ve bu geleneği bilen kişiler var ama korkularından 'doğru' olduğunu söyleyemiyorlar. Neden karşı çıkıyorlar anlamıyorum. 'Eğreti Gelin'leri olanlar benim akrabalarım. Denizli'nin içine yaşamayanlar bu geleneği bilmezler. Ayrıca bu gelenek, zamanın ahlak anlayışı nedeniyle gizli kapaklı sürdürülen bir gelenektir. Eğreti Gelin'ler, 15-16 yaşlarındaki erkek çocuklara yalnızca cinsel tecrübe kazandırmazlar, dinimizi de öğretirler" ödemişti.

Denizli’nin filmde ilk eğreti gelini Nurgül Yeşilçay olmuştu, şimdi de Yeşim Salkım olacak. Bu filmde büyük ses getirecek.

EĞRETİ GELİNLER NE YAPIYORDU

Eğreti gelinler, zengin evlere gidiyor, yaşları 15 ile 17 arasında olan gençlere hizmet ediyordu. Eğreti gelinler evin gencine bedenini sunuyor, kültür alışverişi yapıyordu. Gençler evlendikten sonra toplum içinde ve aile ortamında nasıl davranacağını, yatakta eşini nasıl mutlu edeceğini eğreti gelinlerden öğreniyordu. Eğreti Gelin filmi Denizli'de çekilecekti. Ancak, kentin dokusu eski Denizli'ye benzemediği için çekimler Kastamonu'da yapılmıştı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.