Denizli'deki orman yangınında doğa felaketi!

Denizli 23 Mayıs 2018 16:22
Videoyu Aç Denizli'deki orman yangınında doğa felaketi!
A
a

Denizli'nin Pamukkale ilçesi Akhan, Karakurt Mahallelerinde dün öğlen saatlerinde anızların yakılması ile başlayan ve rüzgarın şiddetiyle büyüyen orman yangınını çıkaran şahsın serbest bırakıldığı belirtildi.

Denizli'de dün yaşanan orman yangının boyutları gün ağarınca ortaya çıktı. Pamukkale'de Akhan Mahallesi'nde dün yakılan anızdan çıkan ve rüzgarın da etkisi ile ormanlık alana sıçrayan yangında binlerce arıda telef oldu.

Denizli'nin Pamukkale ilçesi Akhan, Karakurt Mahallelerinde dün öğlen saatlerinde anızların yakılması sonucu başlayan yangın çam ağaçlarının bulunduğu bölgede rüzgarında şiddetli esmesinden dolayı bir anda ormanlık alana sıçramıştı. Kısa sürede büyüyen yangına havadan ve karadan 3 helikopter, 1 anfi uçak ve 20'ye yakın arazöz ve itfaiye aracı müdahale ederken alevler 4 saatlik bir sürede ancak kontrol altına alınmıştı.

Yangında niteliksiz orman diye adlandırılan yaklaşık 100 hektarlık alan tamamen kül olurken sabah saatlerindeki içler acısı manzara yüreklerin burkulmasına neden oldu. Yangının Akham Mahallesi kısmında kalan bölgede onlarca arı kovanı alevler içinde kalırken arılar ise alevlere yenilerek telef oldu. Yanan kovanlardaki peteklerin bal ile dolu olması ise dikkatlerden kaçmadı.

Şahıs Serbest Bırakıldı

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından dün akşamdan bu yana soğutma çalışmaları devam ederken, ormandaki ağaçların genç ağaç diye adlandırıldığı ve yaklaşık 15 yaşında oldukları ifade edildi. Yangına havadan yapılan müdahale ise alevlerin büyümesini engelledi.

Yangına tarlası zarar gören ve yaklaşık 2 bin lira samanları yanan bölge sakinlerinden Muhammed Kaygısız, "Zararımız oldukça büyük. Yangın aşağıdan geldi. Yemek yemeğe gittiğimiz zamanda buralar alev almış. Traktörle sürmemize rağmen malımızı kurtaramadık. 2 bin lira değerinde samanımız kül oldu." dedi.

Yangın ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Mehmet Y. isimli bir şahsın polis tarafından gözaltına alınırken zanlının serbest bırakıldığı belirtildi.
Kaynak : Haber Merkezi (Editör - Tuğçe GÜREL)
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.