Akfen Yenilenebilir Enerji'den Denizli'ye büyük yatırım

Ekonomi 24 Mart 2018 13:32
Videoyu Aç Akfen Yenilenebilir Enerji'den Denizli'ye büyük yatırım
A
a

Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ firması tarafından Denizli'de 66 megavatlık Denizli RES rüzgar enerjisi santrali hayata geçiriliyor.

Çanakkale ve Denizli'de Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ, inşa edilecek olan dört rüzgar enerjisi santrali için 1.6 milyar lira değerinde yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ firması Çanakkale'de üç, Denizli'de ise bir rüzgar enerjisi santrali inşa edileceğini resmen açıkladı. Kurulu gücü toplamda 242 megavat olması beklenen rüzgar santrallerinde yılda 835 milyon kilovatsaat elektrik üretimi yapılmasının beklendiği kaydedildi.

Toplamda 1.6 milyar liraya mal olması beklenen 4 projede 79,5 metre yüksekliğinde 81 rüzgar türbini Siemens Gamesa firması tarafından tedarik edilecek. Projelerin bu yılın sonu itibarı ile devrede olması beklenirken 310 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacı ise buralardan karşılanacak. Rüzgar, güneş ve hidroelektrik olmak kaydıyla sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmeye odaklanan Akfen Yenilenebilir Enerji, 2020 yılına kadar bin megavatlık temiz kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

Denizli RES Santrali Hayata Geçiyor

Çanakkale'de bulunan 99 megavatlık Üçpınar rüzgar enerjisi santrali, 51 megavatlık Hasanoba RES ve 26 megavatlık Kocalar RES ile Denizli'deki 66 megavatlık Denizli RES santrallerinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ Genel Müdür Vekili Kayrıl Karabeyoğlu şirketin 245 megavat kurulu kapasiteye sahip olduğunu hatırlatarak, "Bu alandaki yatırımlarımıza Çanakkale ve Denizli'de bulunana rüzgar santralleri ile devam ediyoruz. Yeni teşvikler ve projeler ile birlikte yenilebilir enerji ülkemizde büyük ilgi görmeye devam edecek. Şirket olarak biz her zaman hayata geçirdiğimiz temiz enerji platformumuzu yeni yatırımlarımız ile birlikte daima güçlendirmeye devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.