ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerinden dünyada bir ilk

Ekonomi 30 Mart 2018 14:07
Videoyu Aç ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerinden dünyada bir ilk
A
a

Katar Ulusal Araştırma Fonu (QNRF) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasındaki yatırım anlaşması çerçevesinde ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerinin siber güvenlik projesinde destek almaya hak kazandığı ifade edildi.

Katar Ulusal Araştırma Fonu (QNRF) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında son gerçekleştirilen yatırım anlaşması çerçevesinde ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerinin siber güvenlik projesi konusunda destek almaya hak kazandığı belirtildi. Proje bağlamında ADM ve GDZ sistemlerine ait bir simülasyonun oluşturulmasından sonra güvenlik zafiyeti konusunda  test edileceği vurgulandı. Testlerin sonucunda ise açıkların tespit edilerek riskin siber saldırılar konusunda en aza indirgeneceği ifade edildi.

AB Horizon 2020 kapsamında Smarter EMC2 ile yurt dışından destek alan ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketleri QNRF ile TÜBİTAK ortaklığında gerçekleştirilen yatırım anlaşmasıyla siber güvenlik projesinden destek alacak. Katar ve Türkiye arasında siber saldırıların önüne geçmek için yapılan anlaşma uyarınca bu projenin detayları da ortaya çıkmaya başladı. 2017 yılının Ekim ayı içerisinde başlatılan çalışmalar sonucunda 13 projeden ikisine destek sözü verildi.

2016-2019 Siber Güvenlik Stratejik Eylem Planı'na uyan ve bu nedenle ödüle layık görülen ADZ ve GDZ Elektrik Dağıtım, enerji sektöründe de öncü kuruluş olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Katar Ulusal Ararştırma Fonu Başkanı Dr. Abdül Sattar-Al Taie ve TÜBİTAK Başkanı ve İcra Direktörü Prof. Dr. Hasan Mandal'ın duyurusunu yaptığı siber güvenlik projesi kapsamında ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım böylece ikinci bir hibe daha kazanmış oldu.

Amaç Siber Saldırı Riskini En Aza İndirmek

ADM Elektrik Dağıtım Bilim Teknolojileri Müdürü Mehmet Karadeniz, "Bu proje endüstriyel kontrol sistemleri içerisinde siber güvenlik ile ilgili bir modelle yazılımı olacak. Mevcut endüstriyel kontrol sistemlerinde canlı olarak çalışan bir sisteme ait zafiyet analizi yapmak imkansız. Bu yazılım sayesinde uygulamaya ait bir simülasyon ortaya çıkaracağız. Bu zafiyet analizini ortaya çıkararak canlı sistemimizde bulunan açıkları kapatmaya yardımcı olacak. Dünyada bir ilke imza atacağız." dedi.

ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Teknoloji Yatırımları Müdürü Gökhan Batar ise "Katar ile imzalanan bu yeni proje sayesinde siber saldırıların önüne geçmek istiyoruz. Teknoloji günümüzde ne kadar çok ilerlese de her geçen gün yeni açıklar ortaya çıkabiliyor. Bizim amacımız ekipmanlarımızı siber güvenlik açısından maksimum korumaya almak. Ülkemizde sürekli olarak elektrik kesintileri yaşandığı zaman riski minimum düzeye indirmek istiyoruz. Yapacağımız çalışmanın bize çok fazla faydası olacaktır. Bu projenin Türkiye ile Katar'daki üniversitelerden de destek alacağını umuyoruz." ifadelerine yer verdi.

Her zaman müşteri odaklı çalışmaları ile tüketicilere en iyi hizmeti sunmayı kendisine ilke edinen ADM Elektrik Dağıtım Aydın, Denizli ve Muğla illerinde 23 hizmet merkezinde görev almaktadır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.