6 bin parçalık Atatürk kolesiyonu

Denizli 28 Mart 2018 14:35
Videoyu Aç 6 bin parçalık Atatürk kolesiyonu
A
a

İzmirli eski iş adamlarından 89 yaşındaki Hanri Benazus tarafından Denizli'de açılan "Atatürk Fotoğrafları ve Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınları" konulu fotoğraf sergisinde yaklaşık 5 bin Atatürk fotoğrafı yer aldığı belirtildi.

Denizli'de "Atatürk Fotoğrafları" sergisi resmen açıldı. Atatürk'e oldukça hayran olduğu bilinen ve 6 bin parçalık koleksiyona sahip olan İzmirli eski iş adamlarından 89 yaşındaki Hanri Benazus sonunda merakla sergisini açtı. Denizli'de 240 eserden meydana gelen "Atatürk Fotoğrafları ve Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınları" konulu fotoğraf sergisini açan Hanri Benazus'un oldukça heyecanlı olduğu gözlemlendi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e olan hayranlığı ile bilinen ve 6 bin parçalık koleksiyona sahip olan İzmir eski iş adamı 89 yaşındaki Hanri Benazus, Denizli'de 240 eserden oluşan "Atatürk Fotoğrafları ve Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınları" konulu fotoğraf sergisini açarak bunları yayınladı.

5 Bin Fotoğraflık Atatürk Fotoğraf Koleksiyonu

Cafer Sadık Abalıoğlu Kültür ve Eğitim Vakfı Salonu'nda gerçekleştirilen sergiye ilgi ise oldukça büyük oldu. 8 yaşında iken babası tarafından Nazilli Basma Fabrikası'nın açılışı esnasında Atatürk'e hayran kaldığını söyleyen Hanri Benazus, bunu fotoğraflarla koleksiyon haline getirdiğini söyledi. 1988 senesinde iflas yüzünden iş yaşamından uzak kaldığını belirten Hanri Benazus, Atatürk'ten hiçbir zaman vazgeçmediğini ve bunun için savaş verdiğine değindi.

Hanri Benazus, 15 yaşında bu koleksiyona başladığını belirterek, "O günlerden bu günlere gelmek gerçekten çok güzel. 15 yaşımdan bu yana gördüğüm her Atatürk fotoğrafını sakladım. Şimdi ise büyük bir koleksiyona sahibim. Bunlarla beraber toplamda 5 bine yakın fotoğrafım var. Atatürk ile ilgili bu kadar çok fotoğrafa sahip tek insanım. Milyarlar verseler bu koleksiyonumu kimselere vermem. Atatürk benim bir aşktır." dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Bağımsızlık ve Özgürlük Gücümüzdür.